Dowiedz się od specjalistów jak kupić i sprzedać mieszkanie!

Jak wygląda mieszkanie przygotowane na sprzedaż?

17 listopada 2015

Pośrednicy w handlu nieruchomościami bardzo często podkreślają, że wiele nieruchomości nie jest odpowiednio przygotowanych do sprzedaży. Chaos, zabałaganienie, brud, nadmiar osobliwych dekoracji czy rodzinnych pamiątek, niespodziewana wizyta cioci podczas przyjazdu klienta, rozbiegane i hałasujące dzieci, szczekające psy, zły nastrój właścicieli, przedziwne komentarze co do sposobu zaaranżowania wnętrz w przyszłości, a przede wszystkim mocno przesadzone ceny - to najczęstsze błędy osób wystawiających swoje nieruchomości na sprzedaż. 

Nieruchomość przygotowana na sprzedaż daje poczucie, że jest chętna na przyjęcie nowego właściciela. Nie zagraca przestrzeni, nie zniechęca do siebie klientów. Jeżeli jest z rynku pierwotnego - to pachnie nowością, jej barwy są neutralne. Czasem zawiera elementarne wyposażenie - na przykład meble kuchenne. W każdym bądź razie będzie to umeblowanie minimalistyczne, które nie narzuca stylu kupującemu i pozwala mu nacieszyć się zaprojektowaniem wnętrza. W przypadku rynku wtórnego napotkać można na różne typy nieruchomości. Stan nieruchomości do generalnego remontu nie wymaga przeprowadzania jakichkolwiek prac renowacyjnych, należy jednakże usunąć wszelkie zbędne meble czy sprzęt. Klient wie czego może się spodziewać, zatem będzie koncentrować się na wyliczaniu kosztów remontu. Nieruchomości do zamieszkania trudno jednoznacznie ocenić, gdyż to zależy od tego jak je odbiorą klienci - czy według ich standardów rzeczywiście można się do nich wprowadzić i z czasem dokonać remontu. W tym przypadku warto jest usunąć jaskrawe i wzorzyste elementy ścienne typu tapety, przemalować ściany na neutralne kolory, usunąć wszelkie awarie typu przeciekający kran, dokładnie posprzątać, umyć okna. Dla klienta może mieć znaczenie czy były wymieniane okna i drzwi wejściowe. Może się zdarzyć, że klient stwierdzi, że mieszkanie wymaga jednak generalnego remontu. Jedyną możliwością jest wtedy zaproponowanie korzystniejszej ceny. Mieszkania o wysokim czy podwyższonym standardzie to zupełnie inna półka cenowa, wymagające także zupełnie innego podejścia do bardziej wymagającego klienta. Jakiekolwiek niedociągnięcia nie są wskazane, gdyż klient dysponujący wysoką kwotą na zakup nieruchomości bez problemu znajdzie lokal mieszkalny w podobnym standardzie, bez uchybień natury estetycznej czy technicznej.

Dla potencjalnego nabywcy bardzo ważna jest lokalizacja, z tym że dla każdego może może mieć to inne znaczenie. Znakomita lokalizacja może być w centrum miasta, w pobliżu modnych sklepów czy galerii handlowych. Ale dobra lokalizacja to może być dom z dala od centrum, położony tuż przy lesie. Czym innym będzie prestiżowa lokalizacja, umiejscowiona zazwyczaj w centrum miasta, kusząca firmy, banki, kancelarie adwokackie i notarialne. Cena mieszkań pod prestiżowym adresem może mocno odstępować od cen podobnych metrażowo nieruchomości, zlokalizowanych na znacznie oddalonych osiedlach. Czasem zdarzają się klienci, dla których najcenniejszy będzie jednak klimat mieszkania lub domu, a lokalizacja będzie odstawiana na dalszy plan.