Dowiedz się od specjalistów jak kupić i sprzedać mieszkanie!

Jak wygląda rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce?

17 listopada 2015

Warszawa jest najatrakcyjniejszym miastem pod względem inwestycji w nieruchomości komercyjne. Po stolicy warto inwestować w nieruchomości w Trójmieście, Katowicach, Krakowie, Poznaniu czy we Wrocławiu. Swego czasu wielkie nadzieje dawała Łódź, jednakże po fali inwestycji nastąpił spadek na zapotrzebowanie na tego typu obiekty, który utrzymywał się przez dłuższy czas - obecnie Łódź znowu zalicza tendencje wzrostowe i jest miastem atrakcyjnym dla inwestorów. Najmniejszy potencjał jest widoczny na wschodzie kraju.

Warto jest obserwować trendy na tym rynku. Zazwyczaj centrum miasta, osiedla i zagłębia produkcyjno - magazynowe są gwarantem sukcesu inwestycji pod kątem ich umiejscowienia. Może być tak, że w niektórych miastach uwaga inwestorów skupia się na obrzeżach, gdyż obiekty takie jak duże centra handlowe czy hipermarkety kreują modę na ich budowanie na przedmieściach. Oczywiście to nie będzie tak, że cały biznes wyprowadzi się z centrum, jednakże na obrzeżach nieruchomość komercyjną można kupić taniej. Inwestor może zarabiać nie tylko na czynszu, ale także na reklamach, na parkingu. Może też sprzedać nieruchomość z korzyścią. Zazwyczaj jednak inwestycja jest traktowana jako długoterminowa.

Nie każdy potencjalny najemca jest dobry. Firmy dopiero wchodzące na rynek mogą być ryzykowne pod kątem najmu, gdyż mogą nie przetrwać pierwszych dwóch lat na rynku. Warto jest przygotować taką ofertę, która zachęci do współpracy stabilne i wypłacalne sieciówki, znane marki, korporacje czy rodzime firmy, funkcjonujące w branży od dawna. Koniecznością jest pobieranie kaucji, która jest zabezpieczeniem interesów właściciela nieruchomości. Zapisy w umowie powinny uwzględniać jak najwięcej szczegółów, które minimalizują możliwość powstania nieporozumień w trakcie okresu wypowiedzenia umowy. 

Nieruchomości komercyjne są zdecydowanie korzystniejsze od lokowania pieniędzy w bankach, inwestowania w mieszkania przeznaczone pod wynajem. Lokaty bankowe są nisko oprocentowane, chociaż ich zaletą jest brak jakiegokolwiek ryzyka, a także szybki dostęp do pieniędzy. Mieszkania nie gwarantują takiego zysku jak obiekty komercyjne, a ponadto jeśli wynajmowane są studentom, tworzą ryzyko, że przez prawie trzy miesiące w roku nie będą generowały dochodów. Można pokusić się na stwierdzenie, że są odstępstwa od tej reguły - gdyż w praktyce zdarza się, że mieszkania pod wynajem w pewnej lokalizacji będą zdecydowanie bardziej popularne niż komercyjne. 

Bez względu na rodzaj nieruchomości inwestycyjnej, zawsze trzeba bardzo starannie wybierać lokalizację, być elastycznym i otwartym na potrzeby konkretnego najemcy (niektóre branże mają specjalne wymogi co do lokalu), nie przesadzać ze stawkami czynszu. Remont powinien być dostosowany pod planowaną działalność gospodarczą lub można zaryzykować na podstawie własnych obserwacji jaki rodzaj usług czy na jaki rodzaj powierzchni dana lokalizacja może wykazywać zapotrzebowanie. Kolejny fryzjer obok istniejącego już salonu fryzjerskiego nie jest najlepszym pomysłem, chociaż w Polsce błędnym przekonaniem jest, że takie sąsiedztwo nie jest dla siebie wzajemnie szkodliwe.