Dowiedz się od specjalistów jak kupić i sprzedać mieszkanie!

Jakie są trendy w projektowaniu obiektów komercyjnych?

17 listopada 2015

W wielu miastach widoczne są budynki, które nadal funkcjonują jako obiekty komercyjne, jednakże ich wygląd i użyteczność pozostawiają wiele do życzenia. Budynki te odstają pod wieloma względami od nowoczesnych projektów, zwłaszcza że powstawały w czasach, w których zupełnie inaczej patrzono na architekturę, a także wykorzystywano inne materiały budowlane, które nijak się mają do materiałów współcześnie dostępnych.

Warto jest brać pod uwagę danie drugiego życia takiemu obiektowi, który ma ten atut, że przez lata wpisywał się w krajobraz otoczenia i jest powszechnie znany - może także mieć znakomitą lokalizację, niemożliwą do zdobycia przez inwestorów wchodzących na rynek z nowymi projektami nieruchomości komercyjnych. Zrewitalizowany biurowiec może bardzo szybko pozyskać najemców, którym bardzo zależy na prestiżowym adresie i komfortowych warunkach pracy.

Przykładem jest rewitalizacja pofabrycznych przestrzeni w Łodzi, obecnie funkcjonujących jako jeden z najważniejszych i najbardziej podziwianych obiektów komercyjnych w Europie. Manufaktura - bo niej mowa - dzięki panującemu w niej niepowtarzalnemu klimatowi jest po prostu bezkonkurencyjna, a ilość osób odwiedzających ją każdego dnia dla przeciętnego obserwatora jest niepoliczalna. To nie jest jedynie centrum handlowe - na rynku Manufaktury są liczne restauracje i puby. Jest Muzeum Sztuki (MS2), Muzeum Fabryki, i Teatr Mały. W ciągu roku odbywa się wiele imprez kulturalnych czy innych o charakterze rozrywkowym. Zlokalizowany przy Manufakturze Hotel Andel's hipnotyzuje urokiem swoich gości. Sąsiedztwo z Pałacem Poznańskiego sprawia, że ten zakątek stał się niezwykle atrakcyjny dla inwestorów i już wkrótce rozpoczną się prace rewitalizacyjne jednego z położonych w pobliżu obiektów, zamkniętego na cztery spusty od kilku lat, ma w nim powstać hotel. Pusty plac przemieni się w nowoczesny biurowiec. Innym przykładem jest Centrum Biznesowe Synergia, które także jest obiektem pofabrycznym, zlokalizowanym w centrum miasta - z powodzeniem funkcjonuje jako biurowiec klasy A i prestiżowe miejsce do organizowania konferencji. Ostatnią inwestycją jest Centrum Handlowe Sukcesja, umiejscowione w pobliżu Międzynarodowych Targów Łódzkich i Politechniki Łódzkiej - konstrukcja obiektu nie jest rewitalizacją dawnej fabryki, jedynie nawiązaniem do architektury fabryk Łodzi. Do Sukcesji przeniosło się kultowe Kino Bałtyk, obecnie noszące nazwę Kino Helios. Czy w Łodzi potrzebne było kolejne tego typu miejsce? Wypełniony po brzegi parking wielopoziomowy sam odpowiada na to pytanie. Zrewitalizowane obiekty są zdecydowanie bardziej popularne niż nowoczesny Port Łódź, położony pomiędzy Łodzią a Pabianicami, który ma jeden silny wabik, który nazywa się Ikea. 

W Łodzi jest jeszcze wiele obiektów pofabrycznych, wartych rewitalizacji. Niektóre z nich od lat niszczeją, jednakże czekają z nadzieją na swoje drugie życie. Kamienice z przełomu XIX i XX wieku także czekają na remonty - te w prestiżowych lokalizacjach funkcjonują jako biura dla kancelarii adwokackich, notarialnych, placówki bankowe, sklepy, restauracje, a ich właściciele starają się dbać o ich wygląd.