Dowiedz się od specjalistów jak kupić i sprzedać mieszkanie!

Polska liderem w branży nieruchomości komercyjnych?

17 listopada 2015

Polski rynek nieruchomości komercyjnych jest bardzo chłonny, zarówno ze strony inwestorów jak i najemców. Prawie połowa europejskich transakcji w tej branży przeprowadzana jest w Polsce. Temu zjawisku służy ustabilizowana gospodarka, za czym idą chętnie czynione inwestycje dokonywane przez zagranicznych przedsiębiorców.

Warszawa jest miastem, które najczęściej jest brane pod uwagę w branży nieruchomości komercyjnych. W 2014 roku najemcy mogli korzystać z bardzo dobrych ofert najmu, głównie z uwagi na liczne pustostany. Niektóre biurowce klasy A wprowadziły opcję coworkingu, zachęcając przy tym freelancerów do wynajmowania biurka na godziny i umożliwiając im rejestrację firmy pod prestiżowym adresem. 

Ceny najmu w Warszawie kształtowały się w okolicach  22-24 EUR netto za m2, a w Łodzi stawka ta była o połowę niższa. Łódź coraz częściej przyciąga inwestorów i najemców, nie tylko z uwagi na bliskość Warszawy i dobre połączenie ze stolicą - także z uwagi na niższe koszty wynajmu czy zakupu mieszkań oraz mniejsze koszty pracy. Ponadto Łódź przechodzi niebywałą metamorfozę i odważnie przeprowadza inwestycje, które mają ogromny wpływ na poprawę jakości życia i pracy w tym mieście. Ponadto Łódź oferuje biura w loftach, a także w zrewitalizowanych obiektach pofabrycznych, wywołujących powszechny zachwyt. Trudno jest oprzeć się wrażeniu, że to dzięki inwestycji takiej jaką jest Manufaktura pojawił się trend dawania drugiego życia obiektom historycznym i wykorzystywać ich odtworzenie jako największy atut. 

Warszawa zdominowała także rynek powierzchni magazynowych, przy czym stopniowo rynek ten przechwytują inne rejony kraju, które mogą zaoferować znakomite rozwiązania logistyczne, a także profesjonalne kadry. Magazyny skupiają się w zagłębiach przemysłowo - magazynowych, zlokalizowanych na obrzeżach miast lub poza nimi. Firmy kurierskie bardzo często mają swoje centra w pobliżu wielkich miast, dając tym samym szansę na stabilne zatrudnienia lokalnej ludności.

Patrząc na dane, stanowiące o tym, że Polska stała się liderem nieruchomości komercyjnych, można często w nie wątpić. Owszem, nieruchomości typu centra i galerie handlowe rosną jak grzyby po deszczu do tego stopnia, że w niektórych lokalizacjach inwestycje te wywołują protesty, a także pojawiają się opinie, że więcej tego typu obiektów nie jest już potrzebnych. Z pewnością można zauważyć zapotrzebowanie na nowoczesną bazę hotelową - jej niedosyt został co prawda już uzupełniony, ale pełne obłożenie odnotowują popularne nazwy hoteli. Natomiast te mniej znane narzekają, że mają problem by skompletować 20% rezerwacji, co może wynikać z tego, że obiekty nie były od lat modernizowane, a samo ich zaplecze - w tym restauracyjne - pozostawia wiele do życzenia. 

Biurowce pamiętające czasy PRL coraz częściej poddawane są modernizacji i odmienia się ich oblicze. Ich ogromną zaletą jest lokalizacja w prestiżowych miejscach, a także fakt, że są powszechnie rozpoznawane. Ich przemiana w biurowce przypominające światową ligę może uwiarygadniać raporty o rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i spowodować, że te swoiste metamorfozy może podziwiać cały świat.