Dowiedz się od specjalistów jak kupić i sprzedać mieszkanie!

Zalety i wady zatrudniania pojedynczego zarządcy

17 listopada 2015

Zarządzanie nieruchomościami jest branżą, która intensywnie się rozwija. Profesja zarządcy od jakiegoś czasu nie wymaga licencji - każdy może wykonywać ten zawód (pytanie czy powinien). Zarządzanie można zlecić firmie wyspecjalizowanej w tym zakresie lub pojedynczemu zarządcy.

Firma specjalizująca się w zarządzaniu nieruchomościami ma pod swoją opiekę dość dużo obiektów. Zazwyczaj właściciel lub wspólnik posiada licencję - a co za tym idzie, odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Minimalizuje to ryzyko popełniania błędów w zarządzaniu, ale ma też drugie oblicze - zaangażowanie w sprawy wielu nieruchomości zazwyczaj nie pozwala na indywidualne podejście do problemów powierzonego obiektu i nie ma mowy o tym, by oddać czas wyłącznie na sprawy jednej z nich. W konsekwencji działa to tak, że firmy koncentrują się na obowiązkowym minimum i mało kiedy mają czas na proponowanie zarządom ponadprogramowych rozwiązań. 

Freelancer z obszaru zarządzania nieruchomościami zazwyczaj nie ma licencji, ale dysponuje doświadczeniem w zarządzaniu w innych branżach - a co najważniejsze: czasem, który może poświęcić w pełni dla powierzonego mu obiektu, jeśli oczywiście zostanie zatrudniony jako pojedynczy zarządca, a zaproponowane mu honorarium będzie dla niego satysfakcjonujące. Na taki krok zdecydują się bardziej duże nieruchomości, które będzie stać na to wynagrodzenie - mniejszym zostaje specjalistyczna firma lub zarząd, który w całym swym składzie lub poprzez zaangażowanie jednego członka zarządu może samodzielnie zarządzać nieruchomością.

W praktyce wolnego strzelca zatrudniają właściciele nieruchomości, którzy nie mieli dobrego doświadczenia we współpracy z firmą zarządzającą nieruchomościami. Takie niezadowolenie może się wytwarzać w obiektach zabytkowych, wpisanych do rejestru lub ewidencji zabytków, w których na saldzie widnieje spore zadłużenie po stronie zobowiązań, po stronie należności jest ogromny minus, nie ma środków na remonty i bieżące konserwacje, a zarządca zdaje się być zakłopotany faktem, że nie wie co z tym problemem uczynić. 

"Środowisko licencjonowane" oczywiście będzie twierdzić, że nie ma to jak przekazanie nieruchomości pod zarząd firmy, że pojedynczy zarządca to za duże ryzyko i może nie dać rady z problemami, na jakie przyjdzie mu napotkać się podczas wywiązywania się ze swoich obowiązków. Żeby jednak się o tym przekonać, trzeba spróbować współpracy zarówno z firmą jak i z wolnym strzelcem. Poczucie zadowolenia jest kwestią indywidualną, poza tym nie zawsze tak jest że dana osoba świetnie się sprawdza na wszystkich nieruchomościach. Niektórzy będą preferowali opiekę nad nieruchomościami trudnymi, w których każde nawet najmniejsze działanie będzie miało widoczny efekt. Inni będą chcieli zarządzać nieruchomością luksusową, gdyż bardzo dobrze potrafią się odnajdywać wśród klientów szczególnie wymagających, a także bardziej będzie ich interesować utrzymanie wysokiego standardu niż usilne starania przeprowadzania remontów w kamienicy, o którą trzeba zadbać od podstaw.